Wiosenne porządki w nowym wydaniu

Porządki można, a nawet należy przeprowadzać nieustannie przez cały rok. Jednak do tych najważniejszych należą te wiosenne. Następują wtedy ogromne przemiany w naszym otoczeniu poczynając od wydłużenia dnia, zmiany temperatury powietrza, ale przede wszystkim zmiany naszej mentalności.

Sprzątamy szafę

Po długim i ciężkim okresie jesienno – zimowym na nowo rozbudza się w nas chęć do działania. Kolejny początek roku daje nam koleją szansę na zrobienie czegoś ze swoim życiem. Zaczynamy od uporządkowania naszej garderoby. Zimowe, ciężkie i ponure ubrania wcześniej odświeżone powinny trafić na spód szafy. Uprzednio trzeba dokonać selekcji ubrań. Zachować tylko te, które z całą pewnością przydadzą nam się w kolejnym sezonie. Pozostałe możemy sprezentować komuś, kto to doceni. Nigdy na siłę nie uszczęśliwiajmy bliskich rzeczami, które na dobrą sprawę tylko nam się podobają, a innym niekoniecznie. Jeżeli chodzi o buty jestem zdecydowanie wrogiem przekazywania dalej obuwia. Moje wrogie nastawienie do tego typu praktyk wynika nie tylko z higieny, ale także z tego że znoszone buty są ukształtowane tylko do jednego rodzaju stopy. Fizjologia stóp jest bardzo różna. Niektórzy borykają się z płaskostopiem, haluksami. Budowa ich stóp dyskwalifikuje całkowicie z używania obuwia po kimś bądź użyczania swoich butów innym.

Porządki w biurze

Kiedy uporządkowaliśmy ubrania czas na prace biurowe. Jest to zdecydowanie mniej przyjemna czynność. Na okoliczność porządkowania dokumentów przygotować trzeba segregatory, kartoniki lub koszulki. Przyda się zszywacz i trochę spinaczy. Przez cały rok uzbierało się tego trochę. Ot choćby rachunki za energię. Żeby zmniejszyć objętość tych wszystkich papierów możemy rachunki powyjmować z kopert i rozprostować je do formatu A4. Zbędne koperty wyrzucamy. Zanim jednak podejmiemy ten krok należy upewnić się, czy nie zawierają naszych danych osobowych. Jeżeli koperty trafią do śmieci będą miały do nich dostęp niepowołane osoby. Wszelkie zapisy należy zniszczyć we własnym zakresie. Żeby opanować papierowy rozgardiasz warto zastosować segregację. Oddzielamy rachunki za wodę od tych za prąd, czy gaz. W każdej chwili szybko znajdziemy potrzebny nam dokument. W dobie komputerów i Internetu możemy zminimalizować ilość makulatury i tym samych mieć mały wkład w ochronę środowiska i minimalizowanie wycinki drzew. Poza tym e-faktury są bardzo wygodne. Mamy stały dostęp do swojego konta i znacznie szybciej znamy wysokość rachunku w przeciwieństwie do sytuacji, kiedy czekamy na rachunek wysyłany tradycyjną drogą pocztową.

Kuchnia oraz łazienka

Robiąc porządki wiosenne nie zapominamy o kuchni czy łazience. No tak. Nie wiadomo, co gorsze, ale nie ma zmiłuj – zrobić trzeba. Wyjmujemy garnki i sprzęty i na mokro wycieramy szafki. Robimy selekcję produktów spożywczych i przypraw, które często zalegają w naszych szafkach do czasu aż ulegną zbryleniu lub upłynie ich termin zdatności do spożycia. Podobnie dzieje się w przypadku lekarstw, co jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. W lekarstwach takiej selekcji powinniśmy dokonywać zdecydowanie częściej. Minimum co pół roku. Jeżeli przebrnęliśmy przez kuchnię to i z łazienką nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu. Wyrzucamy puste opakowania po kosmetykach i myjemy wszystko, co się da umyć. Zawieszamy świeże ręczniki i cieszymy się pachnącą i lśniącą łazienką.

Dalsza część porządków

Chcąc dokonać bardziej globalnego odświeżenia naszego domu robimy wielkie pranie i na pierwszy ogień idą firany i zasłony, czyli największe siedliska kurzu i roztoczy. Równocześnie angażujemy członków rodziny do trzepania dywanów i chodniczków. Nic tak nie spaja rodziny jak wspólna praca.

Wiosenne zakupy

Jako, że na duszy zrobiło się cieplej no bo i za oknem aura zdecydowanie cieplejsza przydałoby się zrobić parę drobnych zakupów. Wiosna powinna zawitać w domu w postaci kolorów na różnego typu przedmiotach codziennego użytku. Za nieduże pieniądze rozświetlimy wnętrza pomieszczeń kolorowymi serwetkami, wazonami, ręcznikami, czy choćby dozownikiem do mydła w kuchni, czy łazience. Już od wczesnej wiosny markety mają w swojej ofercie kwiaty doniczkowe typu prymulki, hiacynty i żonkile. Są to bardzo wdzięczne kwiaty, bo za kilka złotych można udekorować dom i do tego długo się nimi cieszyć. Taka przemiana w domu jest też przemianą nas samych. Porządkując dom porządkujemy samych siebie. Zmienia się spojrzenie na świat i budzimy się z zimowego snu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *