Sport dla dzieci – kolarstwo

Oprócz biegów i skoków istnieje dyscyplina sportowa, która sprawdza się zarówno w wersji zawodniczej jak i rekreacyjnej, oraz jest powszechnie znana i lubiana. Mowa oczywiście o kolarstwie czy inaczej jeździe na rowerze.

Zacznijmy od aspektu zdrowotnego. Przy jeździe na rowerze pracuje całe ciało – nogi pedałują wspomagane mięśniami brzucha i pleców, ręce amortyzują i kierują, układ oddechowy i krwionośny dostarcza tlenu i energii całemu organizmowi. nawet jeśli jedziemy na rowerku stacjonarnym i czytamy książkę i tak większość ciała pracuje. Dla dzieci ważnym aspektem jest nauka i trenowanie wyczucia równowagi, szczególnie w pierwszym okresie. Nie mniej istotna jest koordynacja – nie zastanawiamy się nad tym na co dzień, ale w końcu na rowerze mamy do utrzymania równowagę, kierowanie kierownicą i napędzanie roweru nogami – każda kończyna jest zaangażowana w inny ruch w tym samym czasie!

Kolejną zaletą kolarstwa jest wpływ na psychikę młodego człowieka. Jeśli zapiszemy dziecko na treningi sportowe będziemy oczekiwać od niego wytrwałości, silnej woli, konsekwencji w działaniu. Ale przecież rodzinna wycieczka także może być wyzwaniem – do celu daleko, a tu nóżki zaczynają boleć… Dobrze jest od czasu do czasu organizować takie rodzinne wypady, po to aby poznać możliwości fizyczne malucha. Po jakimś czasie można go wtajemniczać w szczegóły planowania wyjazdów, wtedy nabierze rozeznania co do własnych ograniczeń, umiejętność stawiania sobie racjonalnych celów, a także pokonywania swoich słabości – cóż że nóżki bolą, jak postanowiłem, że dojadę do celu…

Rodzice czasem obawiają się wydatków związanych z hobby czy sportem dziecka. Jednak nie oszukujmy się – każde dziecko rower posiada albo ma możliwość jego pożyczenia. W końcu to jeden z popularniejszych prezentów roczkowych, szkolnych czy komunijnych. Przy odrobienie dobrej woli można rozejrzeć się na giełdach czy u znajomych wymieniających sprzęt na większy. Warto zainwestować w kask, jest to rząd ok. 50-100 zł i jakieś odblaski, często rozdawane w formie reklamówek przez różne instytucje. Są to wydatki spore, ale bez przesady. Ponosimy je raz na kilka lub wiele lat.

Rower można używać również jako środka transportu, a tu kłania się wychowanie ekonomiczne. Starsze dzieci wiosną i latem łatwo dadzą namówić się na jazdę do szkoły czy na zajęcia dodatkowe na rowerze w zamian za ekwiwalent za bilety transportu zbiorowego.

Jak widać kolarstwo jest i będzie obecne w życiu każdego dziecka. Trzeba się tylko zastanowić jak zmaksymalizować pożytki idące z tej dyscypliny sportu i rekreacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *