Kilka słów o rodzajach sportu

Różnorodność i ogromny wybór to cechy charakterystyczne dla hobby, jakim jest sport. W tej dziedzinie zarówno starsi jak i młodsi bez problemu znajdą coś dla siebie. Również kobiety i mężczyźni nie będą mieli żadnych kłopotów z wybraniem odpowiedniej dyscypliny.

Gamę konkurencji zamyka i otwiera cały rój dyscyplin, cały czas zaś przybywa nowych. Co prawda znaczna ich większość jest w ogóle nieuznawana za sport – jak rzut belką czy pięciobój piwny, ale mimo to cieszą się nawet sporym zainteresowaniem. Najbardziej popularny i światowy podział sportu przebiega w linii: konkurencje zimowe i konkurencje letnie lub zawody halowe i zawody na powietrzu. Oczywiście każdy może sam indywidualnie ustalić linię graniczną, dzielącą rodzaje sportu, ale te dwa powyższe są najczęściej stosowanymi. Można bazować też na podziale dyscyplin według tych indywidualnych i drużynowych.

Innym kryterium jest podział na sporty damskie i typowo męskie lub na konkurencje motorowe i stateczne. Ewentualnie dyscypliny dzieli się też według zależności finansowych – na droższe, czyli te pochłaniające ogromne sumy pieniędzy i angażujące wielu sponsorów, jak i mniejsze, tańsze, gdzie głównie chodzi o rozwijanie pasji, a nie zarabianie pieniędzy. W niektórych przypadkach rodzaje sportu dzieli się też na ogólnoświatowe, posiadające własne federacje, na krajowe, charakterystyczne dla danego państwa, regionalne, odpowiednie dla konkretnego regionu i miejskie, czyli znane i uprawiane na bardzo ograniczonym terytorium, zwykle przez nieliczną grupę osób.

Podziałów można by wymieniać bez końca. Nie które z nich zaczynają się zacierać. Co kiedyś było domeną mężczyzn, teraz staje się popularne również wśród kobiet. Podobnie sprawa ma się z popularnością. Śmiało można stwierdzić, że największym zainteresowaniem w danym kraju czy regionie cieszy się ten sport, w którym dany reprezentant odnosi sukces. Automatycznie jak lawina uruchamia się szybko rosnące zainteresowanie i co raz to więcej zwolenników uprawiania danego sportu. Nawet te wymagające dysponowaniem sporą ilością środków finansowych znajdują uznanie i więcej zawodników. Jest to zjawisko niezwykle korzystne, gdyż pozwala na szersze poznanie dyscypliny i ewentualne przyszłe sukcesy, znalezienie sponsorów, czy prestiż na arenie międzynarodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *