Remont dachu i konserwacja

Dach jako istotny element domu powinien być na bieżąco kontrolowany i w razie potrzeby naprawiany. Ważna jest konserwacja nie zależnie od rodzaju pokrycia, gdyż każda wymiana może powodować naruszenia konstrukcji

Konserwacja

Jeśli chodzi o dach pokryty papą konserwacja jest dość prosta. Papa starszego typu musi by pokrywana specjalnym preparatem po dwóch latach od położenia, następnie co pięć lat. Nowy typ (z elementami asfaltu) ma gwarancje na 15 do 30 lat. Ni mniej także trzeba dokonywać przeglądów i konserwacji. Do tego typu zabiegów służą płynne i elastyczne wyroby bitumiczne. Możemy je podzieli na kilka typów: rozpuszczalnikowe – roztwór lepików i masy asfaltowej z dodatkiem kauczuku syntetycznego i innych substancji „plastyfikatorów”, bez rozpuszczalnikowe (emulsyjne, dyspersyjne), asfaltowe.
Prace konserwacyjne są proste, nanosi się na dach równomierną jednolitą warstwę. Tylko przy niektórych preparatach asfaltowych trzeba korzystać z metody na „ciepło’ (podgrzewa się preparat do180 –200 stopni Celsjusza).
Konserwacja dachówki ceramicznej polega głównie na oczyszczeniu jej z mchów, porostów oraz pleśni. Następnie pomalowanie impregnatem, najlepiej silikonowym (zalecane co 2-3 lata). Jednak zanim użyjemy impregnatu a po nim farby, dobrze jest rozprowadzić środek grzybobójczy po całej powierzchni dachu za pomocą wałka malarskiego.
Blachodachóka – tutaj podobnie jak powyżej. Najważniejszą różnicą są problemy z rdzą a porosty praktycznie nie występują. Aby ich uniknąć trzeba regularnie myć dach oraz co najmniej raz do roku sprawdzać całą powierzchnie. Najlepiej myć dachówki miętką szczotką i wodą pod ciśnieniem czy w trudnych przypadkach detergentem (do powierzchni powlekanych). Pojawienie się uszkodzeń (rys, pęcherzy) należy naprawić malując uszkodzony obszar odpowiednią farbą. Przed malowaniem trzeba dokładnie oczyścić powierzchnie roztworem alkoholowym.

Wymiana pokrycia i remont

W sytuacji gdy nie da się już odnawiać elementów dachu lub planujemy poprawić termoizolacje stropu albo wygląd estetyczny domu. Musimy zrobić remont a czasem wymienić pokrycie dachu. Nie jest to sprawa prosta, należy wynająć ekipę specjalistów (dekarze, cieśle, specjaliści ds. wykończeń). Przed przystąpieniem do remontu dachu, dobrze jest sprawdzić stan wieżdzb i w razie potrzeby dostosować do obciążenia.
Co ważne na zmianę pokrycia nie potrzebujemy pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłosić zamiar wykonania prac remontowych do starostwa. W razie braku sprzeciwu możemy rozpocząć prace po 30 dniach od zgłoszenia.
W przypadku gdy chcemy przerobić poddasze na pokój, zmienić konstrukcje dachu, kształt budynku, podwyższyć dach lub zamontować okna połaciowe. Będzie nam potrzebne pozwolenie na budowę.
Jakiekolwiek mamy zamiary trzeba pamiętać, iż każda ingerencja może poważnie naruszyć konstrukcje dachu a nawet domu. Wszelkie zmiany należy konsultować z architektem i jak już było wspomniane do remontu zatrudnić fachowców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *