Dominacja piłki nożnej w Polsce

W tak dużym – bo prawie 40 milionowym kraju jakim jest Polska sport stanowi bardzo ważny element nie tylko z punktu widzenia rozrywki, ale i prestiżu naszego kraju, który poprzez bogate tradycje dąży do osiągania coraz to nowych sukcesów na arenie międzynarodowej w każdej możliwej dyscyplinie.

Jednak bez wątpienia to piłka nożna cieszy się u nas mianem sportu narodowego głównie ze względu na popularność tego sportu przede wszystkim na kontynencie europejskim jak również z racji pamiętnych występów biało-czerwonej reprezentacji na mistrzostwach świata 1974 i 1982 kiedy to byliśmy trzecią siła na świecie. Obecnie o takich sukcesach możemy jedynie pomarzyć jednak co dziwne i ciekawe zarazem – taka sytuacja wcale nie wpływa negatywnie na popularność futbolu w naszym kraju, który mimo kiepskich wyników i ogólnie złej atmosfery nieprzerwanie przyciąga na stadiony i przed telewizory rzesze Polaków, którzy spragnieni są sukcesów na miarę tych sprzed kilkunastu/kilkudziesięciu lat…

W przeciągu ostatnich lat mogliśmy mieć nadzieje na poprawę tej sytuacji, jednak jak się okazało była to nadzieja dość ,,chwiejna’’ a poprawa chwilowa. W tym miejscu można pokusić się o przytoczenie w niewielkim mozolnej drogi reprezentacji Polski ku elit światowego futbolu. Drogi, która rozpoczęła się w 2006 roku kiedy to po raz pierwszy od 16 lat awansowaliśmy ponownie na mistrzostwa świata, które odbywały się na boiskach Korei Południowej i Japonii… To miał być początek ku zadomowieniu się na stałe w ścisłej czołówce,,piłkarskiego świata’’ – jak się okazało nie bezpodstawnie zwykło się mawiać, że początki bywają najtrudniejsze. Piłka nożna to wielkie przedsięwzięcie. Oprócz samego rozgrywania meczy wiąże się z nią wiele dodatkowych atrakcji i możliwości. Staje się wizytówką regionu. Zespoły odnoszące sukcesy na arenach międzynarodowych, oprócz własnych korzyści, przysparzają pośrednio wiele dobrego dla miasta z którego pochodzą, regionu czy nawet kraju. Polskie zespoły nie odnoszą znaczących wyników. Jest to spowodowane po części wyjazdami zdolnych zawodników do zagranicznych klubów, które już są u szczytu sławy.

Nie ma się co dziwić takiej sytuacji. Możliwość rozwoju jest nieporównywalnie większa. Także aspekt finansowy nie jest bez znaczenia. Aby znaleźć się w wśród elity trzeba dysponować potężnymi zasobami pieniężnymi, a co za tym idzie trzeba pozyskać bogatych sponsorów, a ci z inwestowaniem w polską ligę się nie kwapią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *