Czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne?

Statystyki pokazują, że Polska jest europejskim liderem pod względem liczby dokonywanych płatności zbliżeniowych. Ten szybki i wygodny sposób płacenia za towary i usługi opiera się głównie na kartach płatniczych z funkcją Paypass lub Paywave. Ale coraz częściej korzystamy także z płatności telefonem (naklejka zbliżeniowa lub aplikacja mobilna).

Transakcje zbliżeniowe kartą są objęte limitem transakcyjnym oraz ilościowym, wydają się więc bezpieczne. Czy jednak możemy być w pełni spokojni o nasze pieniądze codziennie płacąc zbliżeniowo? Warto wiedzieć jakie zagrożenia niesie ze sobą taka forma płatności i na co zwrócić uwagę, by nie stracić.

Zabezpieczenia kart bezkontaktowych

Karty zbliżeniowe cieszą się tak ogromną popularnością ze względu na wygodę użytkowania. Przy dokonywaniu płatności do kwoty 50 złotych nie potrzebujemy ani numeru PIN, ani podpisu na paragonie. Cała operacja łącznie z wydrukowaniem paragonu przez sprzedawcę trwa dosłownie kilka sekund. Dopiero kwota powyżej 50 złotych obliguje nas do podania numeru PIN tak jak w przypadku tradycyjnej płatności.

Niestety, jeśli karta zostanie nam skradziona, osoba, w której ręce trafi, będzie mogła również z łatwością dokonać co najmniej kilku takich płatności naszymi pieniędzmi. Jedynym ograniczeniem jest ilość transakcji. Cześć banków wprowadziła limit transakcyjny na płatności zbliżeniowe do 5 dziennie, pod warunkiem, że ich wartość nie przekroczy łącznie wysokości 200 złotych.

Środki bezpieczeństwa dla posiadaczy kart zbliżeniowych.

Każdy użytkownik kart typu payPass lub payWave powinien sam możliwie jak najbardziej zabezpieczyć swoją kartę. Hakerzy potrafią zeskanować taką kartę przenośnym urządzeniem. Jedynym zabezpieczeniem przed tego typu procederami, jest zakupienie specjalnego etui na karty płatnicze, które blokuje dostęp urządzeń przenośnych do naszej karty. Działa ona wyłącznie wtedy, gdy wyjmiemy ją z kieszonki etui.

Pamiętajmy także, aby nie dawać nikomu w rękę naszej karty. Płatności zbliżeniowych zawsze dokonujmy sami. Nie dawajmy karty kelnerowi ani sprzedawcy, aby udał się z nią do terminala.

Jeśli zgubimy kartę lub zostanie nam ona skradziona, od razu, gdy to zauważymy, powinniśmy ją zablokować. Zrobimy to błyskawicznie, dzwoniąc na infolinię bankową lub z poziomu bankowości elektronicznej, lub w aplikacji mobilnej banku.

Płatności zbliżeniowe to znak naszych czasów, pamiętajmy jednak, aby korzystać z nich rozsądnie. Nawet zachowując wszelkie względy bezpieczeństwa, wykonując często płatności, możemy po prostu bardzo łatwo stracić panowanie nad naszymi wydatkami, co w niekorzystny sposób odbije się na domowym budżecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *